Sahurda Nasıl Beslenilmelidir ?

yorum yok

Ramazan ayı, insan vücudunun uzun zaman boyunca susuz ve aç olarak geçirmiş olduğu bir zaman diliminden olmasından dolayı, yapılacak beslenmede dikkat edilmesi gerekli olan zamanın başında gelmektedir.

Yaz mevsiminin sıcak geçtiği şu günlerde imsak ile iftar saatleri arasındaki sürenin uzamış olmasından dolayı oruç tutan kişiler oldukça zorlanmaktadır. Bu kadar uzun sürmekte olan açık mesafesinde insandaki metabolizma yavaşlayarak, vücut susuz kalıyor ve kan şekeri de düşmekte. Oruçlu geçen süre içerisinde ise zihinde bulanıklık, tansiyonda düşme, sinirlilik durumu artışı gibi bir takım değişimler de görülebilmektedir. Bütün görülebilecek bu problemlere rağmen oruç tutmak vücudu temizleyerek arındırıyor ve diğer yandan manevi bir huzuru yaşatabilmekte. Saymış olduğumuz bütün bu olumsuz durumlara rağmen mevcut durumları olumlu hale getirmek ise insanın kendi elindedir. Ramazan ayı içerisinde oruç tutan insanlar için sahur öğünlerin başında gelmektedir. Normal şartlarda nasıl bir kahvaltı yapmak günün altın bir öğünü ise sahur da ramazan için altın bir öğündür. Dengeli ve sağlıklı bir şekilde sahur yaparak güne başlamak oruç tutan kişinin tüm gün boyunca aç kalmış olduğu saatleri azaltmaktadır.

Ramazan ayında sahuru kahvaltılık olan besinler ile yapılması vücut açısından alışık olmayan hafif olan besinler ile tüketimin yapılmasını sağlamış olur. Bu durumda da metabolizmanın daha rahat bir şekilde işlevini görmesini sağlar. Sahurdaki ideal olan kahvaltı menüsü içinde az yağlı bir dilim peynir, 4 ile 5 adet önceden su içerisinde bekletilmiş olan az tuzlu zeytin, 1 yada 2 dilim tam buğday ekmeği tercih gösterilebilir. Ayrıca sahurda tüketilecek 2 ile 3 adet ceviz oruçlu geçirilen süre içerisinde zindelik vererek zihin bulanıklığının önüne geçer. İçilecek 1 su bardağı yarım yağlı süt ise hem sıvı alımını artırarak, hemde tokluk hissi verir. Kolesterol sağlık problemi olmayanlar ise haftada 4 ila 5 yumurta yiyebilir.

Bütün gün boyunca aç geçirilmesinden dolayı su tüketimindeki azalmada beraberinde kabızlık sorununu getirebilmektedir. Yaşanacak kabızlığa karşı ise tam buğday yada kepekli ekmekleri tercih ederek, ceviz, zeytin, kuru meyve gibi besinlerin sahurda tüketilmesi kabızlık için önemlidir.

Henüz yorum yok, ilk yorumu siz yapın!

Bir Cevap Yazın