Lohusalıkta Kilo Vermenin Püf Noktaları

yorum yok

Anne olmak her bayanın hayalidir. O özel duyguyu yaşamak ister. Anne olmak bayanlar için büyük bir kademe atlamak gibidir. Hem bedenen hem ruhen büyük bir deneyimdir. Doğum öncesi ve sonrası ayrı serüvendir. Doğum öncesi en çok bedenen görülen değişim doğum sonrasında farklı bir boyut kazanır. Gün gelir çatar ve o önemli olay olur. Artık anne olmuşuzdur. Bizim için ayrı bir dönem başlamıştır.

Lohusalık dönemi doğumdan sonra 40 günlük bir dönemi kapsar. Lohusalık dönemi çok önemli bir dönemdir. Hem anne için hem bebek için özel bir dönemdir. Lohusalık döneminde ruhsal ve bedensel değişimler yaşarız. Bu dönemde psikolojik sorunlar yaşanabilir. Lohusalık döneminde yavaş yavaş kilo verilir. Bu dönemde bebek de emzirildiği için kilo verme konusunda doğru hareket etmek gerekir. Peki, lohusalık döneminde kilo vermek için neler yapılmalı, neler yapılmamalıdır?

Lohusalık döneminde kilo vermek yavaş yavaş olur. Ani kilo kaybı doğru değildir. Lohusalık döneminde beslenme şekli iki kat daha fazladır çünkü bebeğin de beslenmesi düşünülmelidir. Lohusalık döneminde bol bol su içilmelidir. Su içmek süt yapma özeliği de taşır. Su hem bize sağlık getirecektir hem de bebeğimizi beslememizde avantajlar sağlayacaktır. Hamur işi yemekten kaçınılmalıdır. Bol karbonhidrat kilo vermemizi zorlaştıracaktır. Çok fazla tuzlu, şekerli, unlu yiyecekler tüketmemek gerekir. Çok tuzlu yiyecekler yemek hem ödem oluşturacaktır hem de kilo vermenizi zorlaştıracaktır. Lohusalık döneminde şeker ihtiyacınızı meyvelerden alabilirsiniz. Özellikle elma hem tok tutacaktır hem de vitamin almanızı sağlayacaktır. Yoğurt da ara öğünlerde tercih edilebilir.

Henüz yorum yok, ilk yorumu siz yapın!

Bir Cevap Yazın