Pratik ve Lezzetli Pirinç Pilavı Nasıl Yapılır?

yorum yok

Genellikle Türk sofralarından asla eksik olmayan yemeklerden biri de pilavıdır. Pirinç pilavı mutfağın en kolay yemeklerinden biri olarak görülse de aslında pilav yapmak sanıldığı kadar kolay bir iş değildir. Hatta durun şunu söyleyeyim “Lezzetli bir pilav yapmak, sanattır.” Abartılı sanmayın, gerçekten de lezzetli bir pilav yapmak çoğu kişiyi birçok yemeğe göre daha çok zorlar. “Lapa oldu”, “Çiğ kaldı”, “Tadı olmamış” gibi söylemleri çevremizde sıklıkla çok duyarız. Bu söylemler de yine pilav yapmanın neden maharet gerektirdiğinin en önemli nişanelerinden denebilir.

 Pirinç pilavı için gerekli olan malzemeler:

–       1 Su Bardağı Pirinç

–       1,5 Su Bardağı Ilık Su

–       1 Tatlı Kaşığı Tereyağı

–       1 Fincan Sıvı Yağ

–       1 Tutam Tuz

Lezzetli ve Pratik Pirinç Pilavı Yapılışı:

Pirinçleri yarım saat kadar tuzlu suda bekletiyoruz. Bol su ile yıkayıp süzülmeye bırakıyoruz. Tereyağını ve sıvı yağı tencereye alıp eritiyoruz. Pirinçleri ekleyip kısık ateşte kavurmaya başlıyoruz. Pirinç ne kadar kavrulursa, lapa olma ihtimali o kadar düşer. İsteğe göre bir iki damla limon sıkılabilir. Limon sıkmak, hem parlamasına hem de pirincin diri durmasını sağlar.

Pirinçlerin rengi değişmeye başlayınca suyumuzu ilave ediyoruz ve bir tutam tuz atıp orta ateşte pişirmeye bırakıyoruz. İyice suyunu çektikten sonra tahta kaşık yardımıyla karıştırıp ocağın altını kapatıyoruz. 20 dakika kadar pilavın dinlenmesini bekliyoruz. 20 dakika sonunda tahta kaşık yardımıyla karıştırıp servis edebiliriz. Afiyet Olsun.

Etiketler

Henüz yorum yok, ilk yorumu siz yapın!

Bir Cevap Yazın