Baharatlı Patetes Püresi Nasıl Hazırlanır?

yorum yok

Güzel bir yemeğin yanı sıra her zaman iyi giden bir şeyler vardır. Tıpkı salata gibi baharatlı patates püresi de harika bir yemeğin yanında harika bir tat olarak yer alabilir. Yapımı hem pratiktir hem de malzeme lisesinde yer alan ihtiyaçların büyük bir kısmı hemen her evin mutfağında olmazsa olmazların arasında yer alır.

Baharatlı patates püresi için gerekli olan malzemeler:

– 2 adet iri patates
– Yarım beyaz patates
– 2 çay kaşığı tuz
– 1 çay kaşığı pul biber
– Hafif katı bir dilim tereyağ

Baharatlı patates püresi tarifi

Öncelikle patateslerinizin tamamının kabuğunu soyun. Ardından patateslerinizi küp küp bir kabın içerisine doğrayın. Doğrama işlemini tamamladıktan sonra patateslerinizi Haşlama tencerenizin içerisine yerleştirin ve kaynamasına yetecek kadar su ilave edin. Patateslerinizi kaynanana kadar pişmeye bırakın. Su kaynamaya başladığında patateslerinizi ocaktan alın ve ağzı açık bir kap içerisinde 15 dakika kadar soğumaya bırakın.

Patateslerinizin suyunu süzdükten sonra üzerine tuz, pul biber ve tereyağınızı ekleyin. Şimdi bir blender yardımı ile patateslerimizi püre haline getirmeye hazırız. Patateslerimizi iyice püre haline gelene kadar şimdi çekmeye devam ediyoruz. Ardından tamamen soğuması için servis edeceğimiz kabın içerisine yerleştiriyoruz. Baharatlı patates püremiz tamamen soğuduktan sonra artık servise hazır demektir.

Henüz yorum yok, ilk yorumu siz yapın!

Bir Cevap Yazın