CRDOWNLOAD Dosyası nedir? Silinebilir mi?

3 yorum

İndirilenler klasörünüzde eğer CRDOWNLOAD dosya uzantısına sahip bir dosya görürseniz eğer sakın panik yapmayın. Birçok bilgisayar kullanıcısı uzantısını bilmediği dosyaların nereden geldikleri ve bu dosyaların bilgisayarlarında neleri deiştirebileceği hakkında büyük endişeleri vardır. Fakat bu dosya o tür dosyalardan birisi değil. Google Chrome kullanıcısı olan hemen herkesin bilgisayarının içerisinde böyle bir dosya uzantısı görebilmek mümkündür. Bu dosya uzantısını Google Chrome ile indirmeye çalıştığımız her dosya için indirilenler klasörünün içerisinde görebiliriz.

Google Chrome ile bir dosya indirmeye başladığımızda bu son ek otomatik olarak her indirmeye çalıştığımız dosyanın sonuna ekleniyor ve indirme işlemi süresince de orada kalıyor. Dosyamızın indirme boyutu tamamlandığında ise Google Chrome bu dosyanın sonundaki eki kaldırarak her şeyi bizim için hazır hale getiriyor.  İndirmeye çalıştığımız herhangi bir dosyanın inme işleminde hata olursa veya indirme işlemi devam ediyorsa bu dosya uzantısını İndirilenler klasörünüz içerisinde görebilmek mümkündür.

Google Chrome Ne Zaman ve Neden Bu Dosyayı Oluşturur?

Google Chrome bilgisayarımıza indirdiğimiz hemen her dosya da bu son ek ile dosyamızı oluşturma gereği duyar. Şöyle ki örneğin bir müzik dosyası indiriyorsunuz. Bu dosya “Şarkı.mp3” şeklinde inmez de onun yerine “Şarkı.mp3.crdownload” şeklinde indirilir. İndirme işleminiz tamamen sona erene kadar da bu dosya bu uzantıyı korur. İndirme işlemi sona erdiğinde Chrome otomatik olarak crdownload  uzantısını dosyanın sonundan kaldırır ve dosyayı bizim için kullanılabilir hale getirir.

Diğer birçok internet tarayıcısı indirme işlemi sırasında dosyaları farklı klasör içerisinde tutar ve indirme işlemi tamamlandıktan hemen sonra istenilen adresin içerisinde kaydeder. Fakat Chrome dosyalara kolaylıkla ulaşabilmemiz için indirme aşamasında da dosyalarımızı indirilenler klasörü içerisinde yer verir. Yani, eğer indirilenler klasörü içerisinde crdownload dosya uzantısına sahip bir dosya görüyorsanız o zaman Google Chrome’dan indirme yöneticisini kontrol edebilirsiniz.

Bu dosyanın bizim için avantajı ise kolayca dosyaların kaldığı yerden inmesine yardımcı oluyor olması ve aynı zamanda inmemiş olan dosyalar için bizi uyarmasıdır.

Crdownload Dosyaları Silinebilir mi?

Evet, istediğiniz zaman bu dosyaları silebilirsiniz. Fakat muhtemelen bu dosyanın indirme işlemi devam ettiği için bu dosyanın indirme işlemine Google Chrome’da yer alan İndirme Yöneticisi ile çok daha kolay son verebilirsiniz

 

 

3 yorum var

Bir Cevap Yazın